Tap Tap to Zoom
Product Info for ACCU-TAC HYB-500 HYDRO Bipod w/Remote Vertical Adjustment
The Hydro-Bipod is the most innovative bipod yet! This model is meant to cater to long-range and extreme long-range users, but will also be a great tool for any precision-driven user.
The Hydro-Bipod has the ability to cant, and the center hub has a hydraulic vertical adjustment option that can be adjusted with an X-handle control that pushes fluid through a hose. The legs have outward, forward, and backward leg position options, as well as the option to extend the leg for added height.
Specifications for ACCU-TAC HYB-500 HYDRO Bipod w/Remote Vertical Adjustment:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Tripod & Bipod Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Height Range: | 5.13 - 12 in |
| Length: | 11 in |
| Fabric/Material: | Steel Hardware, 6061-T6 Aluminum |
| Weight: | 72 oz |
| Finish: | Hard Anodize |
| Color: | Black/Red |
| Width: | 8.88 in |
| Size: | Large |
Package Contents:
- ACCU-TAC HYB-500 HYDRO Bipod w/Remote Vertical Adjustment