Tap Tap to Zoom
- Tripod & Bipod Material:
- 6061 T6 Aluminum Alloy
- Lateral Tilt:
- 70 degrees
- Bipod Leg Material:
- Aluminum
- Weight Capacity:
- 400 lb
- Height Range:
- 6 - 10.43 in
- Bipod Footprint Range:
- 12.25 in
- Length:
- 9 in
- Weight:
- 20.55 oz
- Finish:
- Hard Anodized
- Color:
- Flat Black
- Attachment Type:
- M-LOK
- Mount Type:
- M-LOK
- Gun Rail:
- M-LOK
Code: 2B1-B0-WDR5Y-MLSB-0005
MPN: MLSB-0005
UPC: 858520006671
Product Info for ACCU-TAC M-LOK SPEC-5 Bipod
Take your precision shooting to new heights with the Accu-Tac M-LOK Spec-5 Bipod, engineered on the SR-5 G2 platform for extended height and stability. Featuring a durable M-LOK mounting system, this bipod easily attaches to M-LOK handguards for a secure fit and rapid deployment. The taller Spec-5 design provides greater ground clearance, perfect for shooting with larger magazines or in tactical scenarios. Whether youre on the range or in the field, the Spec-5 bipod delivers reliable performance and enhanced adjustability, making it the ideal companion for serious marksmen who need versatility without compromise.
Specifications for ACCU-TAC M-LOK SPEC-5 Bipod:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Tripod & Bipod Material: | 6061 T6 Aluminum Alloy |
| Lateral Tilt: | 70 degrees |
| Bipod Leg Material: | Aluminum |
| Weight Capacity: | 400 lb |
| Height Range: | 6 - 10.43 in |
| Bipod Footprint Range: | 12.25 in |
| Length: | 9 in |
| Fabric/Material: | Aluminum, Steel Hardware |
| Weight: | 20.55 oz |
| Finish: | Hard Anodized |
| Color: | Flat Black |
| Attachment Type: | M-LOK |
| Mount Type: | M-LOK |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Size: | Small |
| Width: | 3.25 in |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- ACCU-TAC M-LOK SPEC-5 Bipod
- Mounting hardware