Tap Tap to Zoom
Product Info for Allen Auto-Fit 2.0 9in Handgun Case
The Auto-Fit 2.0 Handgun Soft Case by Allen is the next generation of their wildly popular Auto-Fit handgun soft case line. The Auto-Fit 2.0 designed to fit and protect most semi-auto pistols with its thick foam padding and soft knit lining. The external front zippered pocket has storage space for cleaning accessories or an extra magazine. You can also lock the case using the metal D-ring and the zipper pull.
Specifications for Allen Auto-Fit 2.0 9in Handgun Case:
| Manufacturer: | Allen |
| Gun Type: | Revolver |
| Size: | 9 in |
| Length: | 10.5 in |
| Width: | 7.25 in |
| Height: | 1.25 in |
| Fastener/Closure Type: | D-Ring |
| Padding: | Yes |
| Pockets: | Front Pocket |
| Lining: | Soft Knit |
Features of Allen Auto-Fit 2.0 Handgun Case
- PROTECTION: Made using thick foam padding and soft knit lining.
- ACCESSORY POCKET: Front zippered pocket for cleaning tools, magazine, or other range essentials.
- LOCKABLE: Put a small lock through the zipper pull and metal D-ring.
Package Contents:
- Allen Auto-Fit 2.0 Handgun Case