Tap Tap to Zoom
- Color:
- Brown
- Gun Type:
- Pistol
- Size:
- One Size
- Length:
- 10.5 in
- Width:
- 1.5 in
- Height:
- 7.5 in
Code: AN-GC-ALLENCO17-27501
MPN: 27501
UPC: 026509044680
Product Info for Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case
The Ruger Heritage Pistol Case by Allen has a classic look and material selection. Made from a quilted cotton canvas exterior with split leather accent panel and a debossed logo makes this a great looking case. The thick foam padding and soft interior will help keep your handgun from getting scratched.
Specifications for Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case:
| Manufacturer: | Allen |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Canvas Cotton |
| Gun Type: | Pistol |
| Size: | One Size |
| Length: | 10.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 7.5 in |
Features of Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case
- Compact Auto-Fit Pistol Case (internal size: 9-inches x 7-inches)
- Cotton Canvas Exterior Fabric
- Oversized Quilting
- Split Leather Accent Panel
- Thick Foam Padding
- Lockable Zipper
- Debossed Logo
Package Contents:
- Allen Ruger Prescott Heritage Pistol Case