Tap Tap to Zoom
- Color:
- Grey
- Gun Type:
- Rifle
- Size:
- One Size
- Length:
- 26 in
- Width:
- 1.5 in
- Height:
- 18 in
Code: RT8-GC-ALLENCO22-29734
MPN: 29734
UPC: 026509044734
Product Info for Ruger Prescott Takedown Rifle Case
The Ruger Blackwater 25" Takedown Gun Case is specifically designed for both the PC Carbine and 10/22 takedown models. Separate compartments inside this case will help keep the components of your takedown firearm safe and secure. Made from rugged Endura polyester fabric, with an embroidered logo, and padded carrying handles help you transport your firearm to and from the field.
Specifications for Ruger Prescott Takedown Rifle Case:
| Manufacturer: | Ruger |
| Color: | Grey |
| Fabric/Material: | Endura |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | One Size |
| Length: | 26 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 18 in |
Features of Allen Ruger Prescott Takedown 25in Rifle Case
- Rugged polyester endura material
- Takedown format with separate compartments
- Padded handles
- Locking Case
- Hanging D-Ring
Package Contents:
- Ruger Prescott Takedown Rifle Case