Tap Tap to Zoom
Product Info for Anarchy Outdoors Anti-Rotation QD Sling, Accuracy International, with 2 Screws
The Anti-Rotation QD Sling Mount provides a secure, twist-free attachment point for push-button QD slings and accessories. Compatible with all factory pre-14 and 2014+ AX, AX338, AXMC, and AX-AICS forends, this installs securely using AIs proprietary KeySlot mounting system, and can be purchased with or without the two special screws needed for installation (you can use the factory screws from your rifle if you have extras).
Made from Black Nitrided 4140 steel, this mount is a durable and versatile option for those looking to reduce the bulk of their forend while securing their sling.
Specifications for Anarchy Outdoors Anti-Rotation QD Sling, Accuracy International, with 2 Screws:
| Manufacturer: | Anarchy Outdoors |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Quick Detach |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Model: | Accuracy International AX |
| Length: | 1.85 in |
| Width: | 0.66 in |
| Sling Material: | 4140 Steel |
| Included Accessories: | 2 screws |
| Country of Origin: | USA |
| Finish: | Black Nitride |
| Height: | 0.36 in |
| Age Group: | Adults |
Features of Anarchy Anti-Rotation QD Sling, Accuracy International with 2 Screws
- 0.36 H x 0.66 W X 1.85 L
- Accuracy International AX
Package Contents:
- Anarchy Outdoors Anti-Rotation QD Sling, Accuracy International, with 2 Screws