Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Size:
- Small
- Lock Type:
- Keypad
- Height:
- 7 in
- Width:
- 14.5 in
- Depth/Thickness:
- 11.75 in
Code: BK-S8-CG46-AX12888
MPN: AX12888
UPC: 790272001903
Product Info for Barska HQ100 Biometric Keypad Safe
Designed for your home and family security needs, the HQ100 Safe features an all-new module that provides both a biometric fingerprint scanner and a numeric digital keypad. Store up to 120 unique fingerprints and 1 PIN Code into the HQ100s memory bank. The HQ100 by Barska is the perfect storage solution for small electronics, jewelry, medicines, important documents, and countless other valuables. The HQ100 comes complete with mounting hardware, a set of 2 back-up keys, protective floor mat, and 4 AA batteries.
Specifications for Barska HQ100 Biometric Keypad Safe:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Size: | Small |
| Fabric/Material: | Steel |
| Lock Type: | Keypad |
| Safe Type: | Fingerprint |
| Height: | 7 in |
| Width: | 14.5 in |
| Depth/Thickness: | 11.75 in |
| External Dimensions: | 11.75x14.5x7 in |
| Internal Height: | 6.75 in |
| Internal Width: | 14 in |
| Internal Depth/Thickness: | 8.5 in |
| Internal Dimensions: | 8.5x14x6.75 in |
| Weight: | 12.5 lb |
Features of Barska HQ100 Biometric Keypad Safe
- Stores up to 120 fingerprints
- Retains 1 PIN code
- 2 motorized locking bolts
- Protective floor mat
- Set of 2 back-up keys
- Pre-drilled mounting holes
- 9V battery as an external power source
Package Contents:
- Barska HQ100 Biometric Keypad Safe
- Mounting Hardware
- 4 AA Batteries