Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Biometric Keypad
- Height:
- 13.75 in
- Width:
- 16 in
- Additional Features:
- Protective Floor Mat, Set of emergency back-up keys
Code: BK-FB-BKDS-AX13108
MPN: AX13108
UPC: 790272003846
Product Info for Barska Biometric Keypad Depository Safe
The Standard Biometric Keypad Depository Safe by Barska is the perfect storage solution for businesses and individuals who need a secure place to temporarily store cash deposits or important documents. The deposit door can accommodate standard size deposit bags or folders, and features anti-fishing baffles to eliminate the possibility of the contents being retrieved by an unauthorized user. The Barska Biometric Standard Depository Safe utilizes either a biometric fingerprint scanner, digital keypad or traditional keys to gain access to the safe's contents.
Specifications for Barska Biometric Keypad Depository Safe:
| Manufacturer: | Barska |
| Color: | Black |
| Lock Type: | Biometric Keypad |
| Safe Type: | Depository |
| Height: | 13.75 in |
| Width: | 16 in |
| Weight: | 41.75 lb |
| Additional Features: | Set of emergency back-up keys, Protective Floor Mat |
| Length: | 13.75 in |
Features of Barska Biometric Keypad Depository Safe:
- Stores Up to 30 FIngerprints and 1 PIN Code
- Anti-Fishing Baffles on Deposit Door
- Two Solid-Steel Locking Bolts
- Solid-Steel Body Construction
- Pre-Drilled Mounting Holes
- Operates on 4-AA Batteries (Included)
- Lock-Out Mode to Prevent Tampering
- Emergency Back-Up Keys and Mounting Hardware
- Dimensions: 13.75in x 13.75in x 15.75in
- Inner Dimensions: 13.5in x 11.5in x 8in
- Weight: 41.75 lbs
- Included Accessories:
- Protective floor mat ensuring that items are not scratched
- set of emergency back-up keys and mounting hardware and batteries
Package Contents:
- Barska Biometric Keypad Depository Safe
- Protective floor mat ensuring that items are not scratched set of emergency back-up keys and mounting hardware and batteries