Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Lock Type:
- Biometric
- Height:
- 7.75 in
- Width:
- 12 in
- Depth/Thickness:
- 8 in
Code: BK-FB-AX11620
MPN: AX11620
UPC: 790272982523
Product Info for Barska Compact Biometric Gun Safe
The Barska Compact Biometric Gun Safe is a great choice to protect your firearms and keep them out of the wrong hands. These Barska Gun Safes record personal biological identifiers (fingerprints, etc.), and will only open for individuals with the approved bio-markers. With other types of gun safes, if you lose the combination or key you're in trouble - with this biometric gun safe built by Barska, you are the key. Read about the specific features of the Barska Compact Biometric Gun Safe below, or call Gun Cases today to learn more this and other Barska Biometric Gun Safes.![]()
Specifications for Barska Compact Biometric Gun Safe:
| Body Material | Steel |
| Weight | 12 lbs. |
| Warranty | One-Year Limited Warranty |
| Outer Size | 12" x 8" x 7.75" |
| Inner Size | 11.5" x 7.5" x 5.75" |
| Fingerprint Memory | 30 |
| Secondary Access | 2 back-up keys |
| Locking System | Motorized deadbolt lock |
| Fireproof | No |
| Door Thickness | 3/16" |
| Body Thickness | 1/16" |
| Batteries | 4 AA |
Features of Barska Compact Biometric Gun Safe:
- No combinations to remember
- No keys to carry
- Stores up to 30 users' fingerprints
- Pre-drilled mounting holes
- Emergency back-up keys included
- Operates on 4 AA batteries
- One-Year Limited Warranty
Package Contents:
- Barska AX11620 Digital Finger Print Safe
- Inner floor mat
- Set of emergency back-up keys
- Mounting hardware
- (4) AA Batteries