Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Biometric
- Height:
- 19.75 in
- Width:
- 14 in
- Depth/Thickness:
- 13 in
- Additional Features:
- 120 Unique Fingerprints Memory, Fingerprint Memory - 120
Code: BK-FB-AX11650
MPN: AX11650
UPC: 790272982660
Product Info for Barska Large Biometric Fingerprint Safe
The Barska Large Biometric Fingerprint Safe is a great choice to protect your firearms and keep them out of the wrong hands. These Barska Gun Safes record personal biological identifiers (fingerprints, etc.), and will only open for individuals with the approved bio-markers. With other types of gun safes, if you lose the combination or key you're in trouble - with this biometric gun safe built by Barska, you are the key. Read about the specific features of the Barska Large Biometric Fingerprint Safe below, or call Gun Cases today to learn more this and other Barska Biometric Gun Safes.![]()
Specifications for Barska Personal Biometric Large Safe:
| Body Material: | Steel |
| Finish: | Black Matte |
| Weight: | 48.5lbs |
| Batteries: | 4 AA |
| Outer Size: | 14in x 13in x 19.75in |
| Inner Size: | 13.5in x 9.5in x 19.5in |
| Fingerprint Memory: | 120 |
| Secondary Access: | 2 Back-up Keys |
| Fireproof: | No |
| Door Thickness: | .19in |
| Body Thickness: | .06in |
Features of Barska Biometric Large Safe:
- 3 point solid steel locking bolts
- Operates on 4-AA batteries (included)
- Removable storage shelf
Package Contents:
- Barska Large Biometric Handgun Safe AX11648
- Protective floor mat
- Emergency back-up keys
- Mounting hardware