Tap Tap to Zoom
- Lock Type:
- Key
Code: BK-S8-AX11682
MPN: AX11682
UPC: 790272982851
Product Info for Barska Real Paper Book Safe with Key
Barska Real Paper Book Safe with Key are a reliable choice for protecting your firearms and other weapons. With our incredible prices on these tough gun safes from Barska, this is a deal you won't want to pass by. Also, be sure to check out other sturdy Barska Gun Safes to see different options for your gun security needs. Read more about the Barska Real Paper Book Safe with Key below, and contact the gun storage experts at Gun-Cases.com with any questions you have about this or any other products.![]()
Specifications for Barska Real Book Compact Portable Concealed Gun Safe:
| Body Material: | Steel |
| Exterior Material: | Paper |
| Weight: | 2.45 lbs |
| Outer Dimensions: | 7.5" x 1.75" x 10.5" |
| Inner Dimensions: | 5.5" x 1" x 7.75" |
| Secondary Access: | No |
| Fireproof: | No |
| Locking System: | Key |
| Book Cover: | "Pride and Prejudice", illustrated |
| Included Accessories: | 2x keys |
Features of Barska Real Paper Disguised Book Weapon Safe:
- Compact hidden gun safe by Barska
- Disguised as a colorfully-illustrated hardcover edition of Jane Austen's classic "Pride and Prejudice"
- Real paper exterior with real, individual pages
- Strong steel safe on the interior
- Locked with a key
- Compact size and light weight
- Ideal for storing handguns, money, passports, jewelry, and other valuables
- Comes with two (2) keys
- Backed by the Barska 1-year limited warranty
Package Contents:
- Barska Hidden Real Book Safe AX11682
- 2x keys
For great deals on the Barska Real Paper Book Safe with Key and all other gun safes, gun cabinets, rifle cases and other gun accessories, GunCases is your retailer of choice.