1 of 3 images
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case, Laredo, 1415048448
2 of 3 images
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case, Laredo, 1415048448
3 of 3 images
Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case, Laredo, 1415048448
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Laredo
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 50 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 10 in
- Gun Make:
- Browning
Code: BG-GC-1415048448-1415048448
MPN: 1415048448
UPC: 023614965701
List: $159.99Save 34%
$105.79
Product Info for Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case
BRN 1415048448 LAREDO RFL CASE 50IN 2TN OLV -
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Laredo |
| Fabric/Material: | Cotton Canvas w/Leather accents |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 50 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 10 in |
| Fastener/Closure Type: | Heavy-duty YKK double-pull zipper |
| Padding: | Closed Cell Foam |
| Pockets: | One flapped side pocket |
| Gun Make: | Browning |
Features of Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case
- Two-tone olive cotton canvas shell with embossed leather accents
- Heavy-duty YKK double-pull zipper
- Closed cell foam padding
- Rifle model has two flapped side pockets, Shotgun model has one falled side pocket
- Shotgun:50-1/2''(L)x 1-1/4''(D)x 8-1/4''(H)
- Rifle: 50-1/4''(L)x 1-1/4''(D)x 9-1/2''(H)
Package Contents:
- Browning Flex-Laredo 48in Rifle Case