Tap Tap to Zoom
- Color:
- Wood
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 34.75 in
- Width:
- 8.75 in
- Height:
- 4.5 in
- Interior:
- Wool
Code: BG-GB-BRN142831-1428316
MPN: 1428316
UPC: 023614491231
Product Info for Browning Madera Hard Gun Case
Classic hard wood. You can get a perfectly adequate plastic case to protect your gun, but why? Exposed wood grain lends a traditional feel that matches the traditional roots of the shooting sports. The Madera looks fantastic and easily adapts to fit your Browning shotgun perfectly.
SHELL Solid wood frame with open grain finish Simulated leather corner and edge trim BrandedBuckmark stamping
PADDING TYPE Wool-lined interior with removable support blocks to adjust fit
HINGES Three brass metal
LATCH Two brass combination locks
SPECIAL FEATURES Sewnleather grip handle with matching stained wood reinforcements Accessory compartment
Specifications for Browning Madera Hard Gun Case:
| Manufacturer: | Browning |
| Color: | Wood |
| Fabric/Material: | Wood |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 34.75 in |
| Width: | 8.75 in |
| Height: | 4.5 in |
| Interior: | Wool |
| Overall Length: | 34.75 in |
Package Contents:
- Browning Madera Hard Gun Case