Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe
The standard for hunters. The smallest safe in the 1878 line, the 33 is classified as a Standard size safe. The slim interior houses up to 33 long guns with plenty of space for jewelry, pistols, documents and other important items.
The small overall size of the 1878-33 makes it the ideal safe if you don't have a lot of extra room, or you want to store a portion of your firearms in a bedroom closet or other location separate from your primary firearm storage.
Specifications for Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Color: | Metal Gaze |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 33 Guns |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 60 in |
| Width: | 31 in |
| Weight: | 715 lb |
Features of Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe
- Scope saver
- Quick access barrel rack
- Pistol and Storage Pouches
- Up to 14 total chrome-lined locking bolts on three sides of door (top and sides)
- Fire Protection 1,680 degrees for 90 minutes
- ThermaBlock technology with 1-7/8'' ceiling insulation
- 1-7/8'' body insulation and 1-3/4'' door insulation
- Adjustable, polymer-covered steel shelves to protect firearms
- Interior LED light package and electrical outlet.
- Industry-leading technology protects your valuables
- 11-Gauge steel body
- 1-1/4'' Formed door with inner plate
- Force deflector locking system
- Hardened steel pin lock protection
- Pry-stop end bolts
Package Contents:
- Browning Safes 1878-33 Series Gun Safe