Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes 1878-49T Series Gun Safe
A canyon-like interior expanse. The 1878-49T provides an incredible amount of secure storage at the best dollar per cubic foot rate you'll find. This safe is massive. The Extra Wide interior yields a maximum capacity of 49 long guns on the DPX door rack and Axis Adjustable Shelving will room to spare for handguns, optics cameras and other valuables. Though wide, the 1878 49T safe is 72" tall. While the footprint of this safe is large, the exterior depth is a mere 25 inches to prevent it from protruding excessively into the room in which it is placed.
Specifications for Browning Safes 1878-49T Series Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Color: | Metal Gaze |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 49 Long Guns |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 72 in |
| Width: | 43 in |
| Weight: | 1.07 lb |
Features of Browning Safes 1878-49T Series Gun Safe
- Scope saver
- Quick access barrel rack
- Pistol and storage pouches
- Up to 14 total chrome-lined locking bolts on three sides of door (top and sides)
- Fire protection 1,680 degrees for 90 minutes
- ThermaBlock technology with 1-7/8'' ceiling insulation
- 1-7/8'' body insulation and 1-3/4'' door insulation
- Adjustable, polymer-covered steel shelves to protect firearms
- Interior LED light package and electrical outlet
- 11-Gauge steel body
- 1-1/4'' Formed door with inner plate
- Force deflector locking system
- Hardened steel pin lock protection
- Pry-stop end bolts
Package Contents:
- Browning Safes 1878-49T Series Gun Safe