Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes 1878-65T Series Gun Safe
The Browning 1878 - 65T Gun Safe presents an incredible value per cubic foot of storage space. These Best Gun Safes from Browning Safes have an extra-wide interior that can safely store up to 65 long guns on the DPX door rack, and the Axis Adjustable Shelving hosts plenty of room for handguns, optics, and other valuables. These Browning gun safes are available with mechanical or electronic lock options, with both featuring the Force Deflector lock system to ensure only authorized users can gain access to the contents.
A cast iron wheel handle on the vault door offers a classic aesthetic, but the locking systems are incredibly advanced to protect your firearms and precious gear. Order a Browning 1878-65T Gun Safe today to safeguard your rifles and pistols with a high-quality storage system.
Specifications for Browning Safes 1878-65T Series Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Color: | Metal Gaze |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 65 Long Guns |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 72 in |
| Width: | 56 in |
| Weight: | 1.325 lb |
| Condition: | New |
Features of Browning Safes 1878-65T Series Gun Safe
- Scope saver
- Quick access barrel rack
- Pistol and storage pouches
- Up to 14 total chrome-lined ocking bolts on three sides of door (top and sides)
- Fire Protection 1,680 degrees for 90 minutes
- ThermaBlock technology with 1-7/8'' ceiling insulation
- 1-7/8'' body insulation and 1-3/4'' door insulation
- Adjustable, polymer-covered steel shelves to protect firearms
- Interior LED light package and electrical outlet
- Industry-leading technology protects your valuables
- 11-Gauge steel body
- 1-1/4'' Formed door with inner plate
- Force deflector locking system
- Hardened steel pin lock protection
- Pry-stop end bolts
Package Contents:
- Browning Safes 1878-65T Series Gun Safe