Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes Rawhide RW33 Gun Safe
A Standard size safe, the RW33 won't take up a lot of room in your home, but it stores up to 33 long guns, keeping them protected from theft and fire, and easily accessible when you need them. The dimensions of Browning safes give them an edge over the competition - they fit a room better, emphasizing width over depth. This makes stored items easier to access and your safe an appealing addition to the room as opposed to a ''fridge-shaped'' item to work around.
Specifications for Browning Safes Rawhide RW33 Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 33 Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 72 in |
| Width: | 30 in |
| Weight: | 645 lb |
Features of Browning Safes Rawhide RW33 Gun Safe
- 1in Formed Door With Inner Plate.
- Force Deflector Locking System.
- Hardened Steel Pin Lock Protection.
- Pry-Stop End Bolts.
- 1in Diameter Chromed Locking Bolts On Three Sides (Top/Sides).
Package Contents:
- Browning Safes Rawhide RW33 Gun Safe