1 of 2 images
Browning Safes Sporter SP49T Gun Safe, Electronical Lock, Hammer Gloss Gray, 49T, SP49T-HMRGLSGRY-MB-E
2 of 2 images
Browning Safes Sporter SP49T Gun Safe, Electronical Lock, Hammer Gloss Gray, 49T, SP49T-HMRGLSGRY-MB-E
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Hammer Gloss Gray
- Gun Capacity:
- 49 Long Guns
- Lock Type:
- Electronic
- Height:
- 72 in
- Width:
- 41 in
Code: 5W-GF-SP49T-SP49T-HMRGLSGRY-MB-E
MPN: SP49T-HMRGLSGRY-MB-E
UPC: 840338208866
List: $2,839.00Save 15%
$2,399.00
Product Info for Browning Safes Sporter SP49T Gun Safe
The SP49T will hold 49 long guns with extra vertical space that will accommodate the longest of barrels, or multiple shelves for magazines, ammo, optics, or anything else you want to keep protected from thieves and fire.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Safes Sporter SP49T Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Color: | Hammer Gloss Gray |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 49 Long Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 72 in |
| Width: | 41 in |
| Weight: | 790 lb |
Features of Browning Safes Sporter 49 - Tall & Wide Gun Safe:
- 12 Gauge Body Thickness
- 1in Formed Door
- 3 Locking Bolt Sides (Top, Left, Right)
- 8 Bolts (5 Active)
- Force Deflector Lock System
- UL RSC Tool Attack Safe Security Rating
- 49 Long Gun Capacity (26/39+10)
- 41 Cubic Feet
- 3-Spoke Handle
- Beige Fabric Interior Color
Package Contents:
- Browning Safes Sporter SP49T Gun Safe