Tap Tap to Zoom
- Color:
- Hammer Gloss Gray
- Gun Capacity:
- 9 Guns
- Lock Type:
- Electronic
- Height:
- 30 in
- Width:
- 24 in
Code: 5W-GF-SC9-SP9-HMRGLSGRY-MB-E
MPN: SP9-HMRGLSGRY-MB-E
UPC: 840338209009
Product Info for Browning Safes Sporter SP9 Gun Safe
The SP9 is classified as a Compact size safe - providing 9 cubic feet of storage and taking up minimal space. The SP9's compact size makes it perfect for keeping documents, photographs, jewelery and other valuables safe from fire or theft. Likewise, it provides convenient storage of a handgund for home defense, keeping accessible but secure from the wrong hands.
Specifications for Browning Safes Sporter SP9 Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Color: | Hammer Gloss Gray |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 9 Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 30 in |
| Width: | 24 in |
| Weight: | 270 lb |
Features of Browning Safes Sporter SP9 Gun Safe
- 1in Formed Door With Partial Inner Plate.
- Force Deflector Locking System.
- Hardened Steel Pin Lock Protection.
- Pry-Stop End Bolts.
- 1in Diameter Chromed Locking Bolts On Three Sides (Top/Sides).
Package Contents:
- Browning Safes Sporter SP9 Gun Safe