Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes Sporter SP20 Gun Safe
Owning a gun and being proficient with it doesn't matter if you don't have it available when you need it. The SP20 Closet safe helps you keep your home defense firearms close by and hidden away so you can sleep a little more peacefully. Like it's more standard sized sibling in the Sporter line, the SP20 give you excellent protection against fire and theft, in a package that is tucked away where you need it most.
Specifications for Browning Safes Sporter SP20 Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 20 Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 58 in |
| Width: | 24 in |
| Weight: | 410 lb |
Features of Browning Safes Sporter SP20 Gun Safe
- Gun Capacity / Config: 20 total (10/20)
- Body Thickness: 12 Gauge
- Bolts: 8 (5 Active)
- Cubic Feet: 15
- Dimensions: 58x24x19
- Handle Type: 3-spoke
- Door Type: 1" Formed
- Scene / Graphics: Silk-Screened Logo and Scroll
- Lock System: Force Deflector
- Safe Security Rating: UL RSC Tool Attack
- Interior Color: Beige Fabric
- Locking Bolt Sides: 3 Sides (Top, Left, Right)
- DPX storage system and Standard shelves
Package Contents:
- Browning Safes Sporter SP20 Gun Safe