Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes Sporter SP23 Gun Safes
The SP23 is classified as a closet size safe - fitting up to 23 long guns in its interior. Like all Browning ProSteel gun safes, it is designed to take up wall/closet space instead of floor space, projecting a mere 20in from front to back, while still providing 20 cubic feet of interior storage. At a height of 58in, it will fit underneath shelving in your garage, in many closets or in your man cave. The smaller size of the SP23 makes it perfect for keeping home defense rifles or shotguns accessible, but secure, in your bedroom.
Specifications for Browning Safes Sporter SP23 Gun Safes:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 23 Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 58 in |
| Width: | 29.5 in |
| Weight: | 495 lb |
Features of Browning Safes Sporter SP23 Gun Safes
- 1in Formed Door With Partial Inner Plate.
- Force Deflector Locking System.
- Hardened Steel Pin Lock Protection.
- Pry-Stop End Bolts.
- 1in Diameter Chromed Locking Bolts On Three Sides (Top/Sides).
Package Contents:
- Browning Safes Sporter SP23 Gun Safes