Tap Tap to Zoom
Product Info for Browning Safes Sporter SP33 Gun Safe
A Standard size safe, the SP33 meets the needs of the average gun owner and then tacks on additional value without the exorbitant price tag that other companies charge. The Standard size of this safe provides you with a lot of options for placement in your home as it doesn't need a large space, yet it will provide excellent capacity, storing up to 33 long guns. The smart design emphasizes width over depth, making for a safe that won't be an obstacle to move around and maximizing accessibility to storage in the rear of the safe. Add excellent fire and theft protection and you have the perfect safe for even the thriftiest of gun owners.
Specifications for Browning Safes Sporter SP33 Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 33 Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 58 in |
| Width: | 29 in |
| Weight: | 520 lb |
Features of Browning Safes Sporter SP33 Gun Safe
- 1in Formed Door With Partial Inner Plate.
- Force Deflector Locking System.
- Hardened Steel Pin Lock Protection.
- Pry-Stop End Bolts.
- 1in Diameter Chromed Locking Bolts On Three Sides (Top/Sides).
Package Contents:
- Browning Safes Sporter SP33 Gun Safe