1 of 3 images
Browning Safes US49 Stars&Stripes Gun Safe, Matte Black, US49Stars&Stripes-MTBLK-BC-E
2 of 3 images
Browning Safes US49 Stars&Stripes Gun Safe, Putty Gray, US49Stars&Stripes-PTY-MB-E
3 of 3 images
Browning Safes US49 Stars&Stripes Gun Safe, Matte Black, US49Stars&Stripes-MTBLK-BC-E
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Color
All
Search
List: $7,389.00Save 15%
$6,259.00
List: $7,389.00Save 15%
$6,259.00
Product Info for Browning Safes US49 Stars&Stripes Gun Safe
The Stars and Stripes safes look as tough as they are. Featuring an Axis interior that can be configured to store virtually any firearm from long guns, to hand guns, to carbines and modern sporting rifles these safes can handle them all. A top-mounted gear loft gives you a location to keep frequently used accessories.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Browning Safes US49 Stars&Stripes Gun Safe:
| Manufacturer: | Browning Safes |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Capacity: | 49 Long Guns |
| Lock Type: | Electronic |
| Fire Resistant: | Yes |
| Height: | 60 in |
| Width: | 43 in |
| Weight: | 910 lb |
Package Contents:
- Browning Safes US49 Stars&Stripes Gun Safe