Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 53 in
- Width:
- 8.75 in
- Height:
- 2 in
Code: 4ID-GC-PSSC01-CIPRERC52
MPN: CIPRERC52
UPC: 753182470306
Product Info for Cobra Industries Premium 52in Scoped Shotgun Case
Protect your Shotgun with the Cobra 52in Premium Scoped Shotgun Case. Features 1/2in padding on each side with soft interior lining to prevent your gun from nicks and scratches. A combination 600D/900D water resistant nylon protects your weapon during transport or storage. Dual YKK zippers with quick pulls. Reinforced wrap-n-carry handles and single drag loop handles on each side for convenient and sturdy carry. Removable Logo Patch (6 1/2in x 3in). An exterior pocket measures 12in x 5in to carry chokes and other accessories. The pocket also features two lockable YKK zippers with quick pull strings.
Specifications for Cobra Industries Premium 52in Scoped Shotgun Case:
| Manufacturer: | Cobra Industries |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 53 in |
| Width: | 8.75 in |
| Height: | 2 in |
| Internal Length: | 51.5 in |
| Internal Width: | 8.25 in |
| Internal Height: | 1.5 in |
Features of Cobra Industries Premium 52in Scoped Shotgun Case
- 1/2in thick padding with soft interior lining
- Dual YKK Zippers with Quick Pulls
- Exterior Pocket: 12in x 5in
- Carry handle and reinforced drag loop
Package Contents:
- Cobra Industries Premium 52in Scoped Shotgun Case