Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 44 in
- Width:
- 3 in
- Height:
- 12 in
Code: 7J-GC-SRC2-4001-44-B
MPN: 4001-44-B
UPC: 724679514018
Product Info for Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 44 in
The new Elite Sporting Rifle Case is available in three sizes to accomodate a wide variety of rifles. The cases offer a lightweight, durable construction which includes 4-5 magazine pockets, a built-in shoulder strap, and MOLLE compatibility which allows the user to add pouches and accessories.
Specifications for Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 44 in:
| Manufacturer: | Elite Survival Systems |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 600D Ripstop Poly Fabric |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 44 in |
| Width: | 3 in |
| Height: | 12 in |
| Fastener/Closure Type: | Zippers |
| Padding: | Dense Foam |
| Pockets: | 4-5 Magazine Pockets |
Features of Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 44 in
- Heavy-duty zippers and durable construction
- Thick, dense foam padding protects firearm
- Built-in exterior magazine pouches
- MOLLE webbing for attaching pouches and accessories
- Built-in adjustable shoulder strap with non-slip pad
Package Contents:
- Elite Survival Systems Sporting Rifle Case, 44 in