Tap Tap to Zoom
The Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam has been fashioned to serve as the easiest method to ensure your gun is protected when traveling. An efficient hard gun case will make your gun very easy to transport. Using the Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam, the means to access a good quality weapon case has not been less difficult. These Hard Gun Cases from Eylar were created by using robust supplies, in order to provide you with a tough and dependable option to satisfy your gun carrying needs. For a number of years, Eylar has developed in the business of producing good quality firearm cases, and thanks to the Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam, the evidence of their commitment and enthusiasm to the present day shooter is a lot more apparent than ever before. For a good way to be certain that you're utilizing some of the best products the shooting community can offer, pick the Eylar Standard 22in Waterproof Carry-On Travel Roller Gear Hard Case w/Foam.
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 22 in |
| Width: | 13.81 in |
| Depth/Thickness: | 9 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 19.75 in |
| Internal Width: | 11 in |
| Internal Depth/Thickness: | 7.6 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |