Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Lock Type:
- Mechanical
- Finish:
- Black
- Height:
- 3.53 in
- Width:
- 12.25 in
- Depth/Thickness:
- 10.68 in
Code: UB-GF-MV105019
MPN: MV1050-19
UPC: 751077900075
Product Info for Gunvault MicroVault XL Personal Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key
Whether at home or on the go, the GunVault MV1050-19 MicroVault XL provides secure storage for any lifestyle. The redesigned MV1050-19 includes the illuminated No-Eyes keypad and enhanced security features where they are needed most: a reinforced steel lip and full perimeter interior anti-pry tabs prevent prying and bounce open attacks while the steel security cable allows for the safe to be secured while on the go. Generous interior space allows up to two full-sized handguns and the in-lid storage pockets keep smaller items organized. The manual backup key features a dimpled design for enhanced picked resistance. MV1050-19: offering superior protection for what matters most, at home or on the go.
Specifications for Gunvault MicroVault XL Personal Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key:
| Manufacturer: | GunVault |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 18 Gauge Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Lock Type: | Mechanical |
| Finish: | Black |
| Height: | 3.53 in |
| Width: | 12.25 in |
| Depth/Thickness: | 10.68 in |
| Weight: | 8.5 lb |
| Interior: | Foam |
Features of Gunvault MicroVault XL Personal Safes w/Illuminated Keypad & Manual Key:
- Illuminated No-Eyes keypad allows users to open the safe quickly even in the darkest of places
- Reinforced steel lip and anti-pry tabs resist prying and bounce-open attacks<
- Security cable allows safe to be tethered while on the go
- Backup key features a secure, dimpled design
- In-lid storage pouch for smaller items
- Foam padded interior
- Keypad tones can be silenced
- Tamper detection feature
- Low battery warning
Package Contents:
- Gunvault MV105019 MicroVault XL Personal Safe Mechanical Illuminated Keypad/Key
- Backup Override Key
- Mounting Option
- Security Cable Included
- Soft Foam Interior