Tap Tap to Zoom
- Bipod Leg Material:
- Hard Rubber
- Height Range:
- 13.5 - 27 in
- Weight:
- 22 oz
- Finish:
- Permodized Kryptek Highlander
- Quantity:
- 1
- Color:
- Kryptek Highlander
Code: 2H-B0-HB1327-S-25C-CAMO
MPN: S-25C Camo
UPC: 051156113120
Product Info for Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod
Manufactured to present you with a particularly secure working surface on which to shoot, the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod is a great bipod for almost anybody. An efficient bipod can be a great addition for your tool box. Due to the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod, access to an excellent bipod has never been simpler. To help give you the very best equipment the marketplace can offer, these Bipods from the industry professionals at Harris Engineering were created by using incredibly long lasting resources. Harris Engineering has been famous inside the bipod trade for quite a long time, and the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod is evidence of their extraordinary initiatives to deliver you the most effective bipods to choose from. At GunCases.com, we've been given the job of being sure you leave with the merchandise you've been on the lookout for, and the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod is one of the many bipods that we are happy to give our buyers. When you're requiring an effective way to make sure you are shooting on a dependable surface, purchase the Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod.
Specifications for Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod:
| Manufacturer: | Harris Engineering |
| Bipod Leg Material: | Hard Rubber |
| Height Range: | 13.5 - 27 in |
| Fabric/Material: | Steel/Alloy |
| Weight: | 22 oz |
| Finish: | Permodized Kryptek Highlander |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Kryptek Highlander |
| Size: | 13.5 - 27 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod
- Three-piece smooth leg construction
- Swivels (tilts) to compensate for uneven terrain.
- Attaches to the Sling Swivel Stud
- For Sitting Position
- Tallest of the bipods, useful in snow and grass
- May be better suited for the very tall
- Has a built-in sling swivel stud to attach the sling
Package Contents:
- Harris Engineering Highlander Hinged Base Sporting BiPod