1 of 3 images
Hornady Keypad Safe Fireproof, 95407
2 of 3 images
Hornady Keypad Safe Fireproof, 95407
3 of 3 images
Hornady Keypad Safe Fireproof, 95407
Tap Tap to Zoom
This item is currently on sale and has a new, lower price!
- Lock Type:
- Electronic Lock
- Finish:
- Powder Coated
- Condition:
- New
Code: 0H-GF-GSFK1-95407
MPN: 95407
UPC: 090255954074
On Sale
List: $286.99Save 28%
$207.49
Product Info for Hornady Fireproof Keypad Safe
The ideal solution for anyone who needs to secure more than one or two handguns but doesnt have room for a full-size vault. The Fireproof Keypad Safe provides robust security and flexible storage for everything from firearms to hobby equipment.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Hornady Fireproof Keypad Safe:
| Manufacturer: | Hornady |
| Fabric/Material: | Steel |
| Lock Type: | Electronic Lock |
| Finish: | Powder Coated |
| Fire Resistant: | 30 min at 1400 F Degrees |
| External Dimensions: | 12x15x16.5 in |
| Internal Dimensions: | 10.2x13.2x15 in |
| Weight: | 49 lb |
| Condition: | New |
Features of Hornady Fireproof Keypad Safe
- Electronic Lock with Key Backup.
- Interior Light Automatically Illuminates when Opening the Safe.
- Fireproof Rating of 30 Minutes up to 1400F.
- Removable Interior Shelf Allows Flexible and Secure Storage of Firearms, Documents, Jewelry, Outdoor Gear, Hobby Equipment, Collections, Medication and More.
- Protective Carpet Interior Safeguards Handguns and Valuables from Damage.
- LED Visual Warning Light when Battery is Running Low.
- Includes Concrete Anchor Bolts for Mounting.
Package Contents:
- Hornady Fireproof Keypad Safe