1 of 2 images
KleenBore 12 Gauge/20 Gauge Shotgun Cleaning Kit, 12 Gauge/20 Gauge, SHO12/20
2 of 2 images
KleenBore Classic Box Shotgun Cleaning Kit, 12/20 Gauge, 2020109
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Caliber:
- 12 Gauge, 20 Gauge
- Gauge:
- 12, 20
- Rod Length:
- 32 in
- Length:
- 14.25 in
- Width:
- 2 in
- Height:
- 5.25 in
- Weight:
- 1.5 lb
- Gun Type:
- Shotgun
Code: 4D-CQ-KLEEN10-2020109
MPN: 2020109
UPC: 026249906507
List: $50.68Save $4.29
$46.39
Product Info for KleenBore Classic Box 12/20 Gauge Shotgun Cleaning Kit
The KleenBore 12GA/20GA kit includes a Deluxe 3 piece aluminum shotgun diameter cleaning rod, which make shotgun cleaning fast & easy! Includes everything needed to get your favorite 12GA/20GA shotgun clean in one complete kit.
Specifications for KleenBore Classic Box 12/20 Gauge Shotgun Cleaning Kit:
| Manufacturer: | KleenBore |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Caliber: | 12 Gauge, 20 Gauge |
| Gauge: | 20, 12 |
| Rod Length: | 32 in |
| Length: | 14.25 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 5.25 in |
| Weight: | 1.5 lb |
| Gun Type: | Shotgun |
Features of KleenBore Classic Box 12/20 Gauge Shotgun Cleaning Kit
- KleenBore 3 Piece Aluminum Rod (Large Diam. Rod for Shotgun) 32 Length
- Rod Accepts all Shotgun 10,12,16,20,28, & 410GA Accessories, #5/16-27 American Std. Thread
- Double End Nylon Bristle Gun Brush
- 12 GA Phosphor Bronze Bore Brush
- 20 GA Phosphor Bronze Bore Brush
- Slotted Shotgun Patch Holder
- 2 oz. BreakFree CLP
- Silicone Cloth
- Shotgun Cotton Cleaning Patches
- Reusable carrying/storage case
Package Contents:
- KleenBore Classic Box 12/20 Gauge Shotgun Cleaning Kit