Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
LockState Large Hotel/Laptop Electronic Safe has been discontinued by Lockstate and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Safes, Electronic Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for LockState Large Hotel/Laptop Electronic Safe
LockState Large Hotel/Laptop Electronic Safe are a reliable choice for protecting your firearms and other weapons. With our incredible prices on these tough gun safes from Lockstate, this is a deal you won't want to pass by. Also, be sure to check out other sturdy Lockstate Gun Safes to see different options for your gun security needs. Read more about the LockState Large Hotel/Laptop Electronic Safe below, and contact the gun storage experts at Gun-Cases.com with any questions you have about this or any other products.![]()
Specifications for Lock State Laptop/Hotel Safe LS35EPL:
| Lock: | (2) 5/8" width bolts |
| Lock Type: | Electronic Motorized lock with LCD display |
| External Dimensions: | 7.87H x 16.93W x 13.78D inches |
| Internal Dimensions: | 7.48H X 16.54W X 11.81D inches |
| Wall thickness: | 2 mm |
| Door thickness: | 2 in |
| Fire Resistant: | No |
| Tamper Proofing: | Yes |
| Combination Change: | Yes |
| User Codes: | (1) Master code and (1) User code |
| Code length: | 3 to 8 digits |
| Key: | (2) override keys included |
| Power Supply: | (4) AA batteries inserted on inside of safe |
| Weight: | 30 lbs |
| Color: | Gray |
| Warranty: | 1 year |
Features of Lock State Motorized Laptop Safe LS35-EPL:
- Great for hotels, students, home or office
- Protect valuables from burglary
- Fits laptops
- Electronic motorized lock
- Easily concealed and secured (bolts included)
- Two Emergency Override Keys (not needed to open safe)
- Easy to install
- One year warranty
- Five minute hold after four incorrect tries
- Four pre-drilled holes on back and bottom for wall/floor mounting
Package Contents:
- LockState Motorized Laptop Safe LS-35EPL
- (2) Override Keys
- Mounting hardware
For great deals on the LockState Large Hotel/Laptop Electronic Safe and all other gun safes, gun cabinets, rifle cases and other gun accessories, GunCases is your retailer of choice.