Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
- Color:
- Black
- Stock/Brace Material:
- 6061-T6 Aluminum
- Gun Model:
- AR-15
- Gun Type:
- Pistol
- Gun Make:
- AR Platform
- Condition:
- New
- Weight:
- 14.6 oz, 17.6 oz
- Length:
- 4 - 8.75 in, 4.5 - 9.28 in
Code: MDI-RK-SCWS-MXM-48036
MPN: MXM-48036
UPC: 680017480363
Product Info for Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Stock
The toughness of Maxim Defense Picatinny Rail Mount Stocks are available for your AR style rifles. Built with the same functionality and durability as our best-selling Gen-6 and Gen-7 stocks for AR-15, your Picatinny Rail Mount stock finally has a brace option suited for real-world use. Solid attachment, quick deployment, and 5-positions of adjustment make this the perfect choice for your hard-use carbine.
Specifications for Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Stock:
| Manufacturer: | Maxim Defense Industries |
| Color: | Black |
| Stock/Brace Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Finish: | Milspec Anodized |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Pistol |
| Gun Make: | AR Platform |
| Condition: | New |
| Weight: | 17.6 oz, 14.6 oz |
| Length: | 4 - 8.75 in, 4.5 - 9.28 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
| Width: | 1.5 in |
Features of Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Stock:
- The Maxim SCW stock is for a variety of rifles that have a rear facing 1913 Picatinny rail mount.
- Each Picatinny Rail Stock comes with a QD sling mount installed.
- Extension tube doubles as watertight storage.
- Vertically adjustable in order to get the exact location of the stock so that the rods do not interfere with the controls of your rifle.
Package Contents:
- Maxim Defense Industries SCW Picatinny Rail Stock