Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe is not listed by GunCases.You can also explore other items in the Gun Safes, Fireproof Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe
The Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe is a fireproof gun safe certified to protect your firearms for up to several hours of extreme temperature exposure. Built strong by Mesa Safes, this gun safe has been tested under grueling conditions to ensure its ability to withstand just about anything. Mesa Safes Safes are built to last. To learn more about the Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe, view the product specifications below, or contact Gun-Cases.com today! Also be sure to check out our other great Mesa Safes Fireproof Safes for more options.![]()
Available Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe options:
- MBF5922C-P: Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe with Shelf Configuration MBF5922C-P
- MBF5922C: Mesa Safes Fire & Burglary Gun Safe MBF5922C
Specifications for Mesa Safes Fire and Burglary Proof Gun Safe:
| Fire Endurance: | 1 hr |
| Heat Endurance: | 1750degreesF |
| Bolts Diameter: | 1in |
| Deadbolt Diameter: | 1in |
| Height: | 59in |
| Width: | 22in |
| Length: | 20in |
| Weight: | 549lbs |
Features of Mesa Safes Fire/Burglary Gun Safe:
- All Steel Construction
- Battery Operated Protected by a Punch Activated Spring Loaded Re-Lockking Device
- Adjustable Interior Shelving
- Four Anchor Holes Provided
- Interior Shelves, Walls, and Door Panel, Fully Upholstered
Package Contents:
- Mesa Safes Fire and Burglary Gun Safe