Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Olive Drab
- Projectile Caliber:
- .312 Caliber
- Caliber:
- .30-06 Springfield
- Gun Make:
- Mauser
- Gun Model:
- AK-47
- Length:
- 10 in
- Width:
- 4.5 in
- Height:
- 1 in
- Weight:
- 0.4 lb
- Gun Type:
- Rifle
Code: 3QS-CQ-SMNP32-16171250
MPN: 16171250
UPC: 4046872332579
Product Info for MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit
A great way to remove your firearm of harmful compounds, the MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit is a great approach to ensure that your weapon is clear and correctly serviced. Constructed using heavy duty and trustworthy materials, these Gun Cleaning Supplies from the experts at MIL-TEC will provide you with years of efficiency. MIL-TEC has been trying to keep weapons clean for an especially long period of time, and the MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit is a direct result of the time and effort they take to provide you with the most effective cleansing instruments for use on your gun. At GunCases.com, we make it our personal responsibility to be certain that you depart with exactly the gun cleaning kit that you're in search of, and the MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit is certainly one that we are happy to be able to offer you. For a great way to ensure the proper upkeep of your firearm, pick the MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit.
Specifications for MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit:
| Manufacturer: | MIL-TEC |
| Color: | Olive Drab |
| Projectile Caliber: | .312 Caliber |
| Caliber: | .30-06 Springfield |
| Pieces: | 11 |
| Gun Make: | Mauser |
| Gun Model: | AK-47 |
| Length: | 10 in |
| Width: | 4.5 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 0.4 lb |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- MIL-TEC 7.62 Cleaning Rifle Kit