Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Black
- Length:
- 47 in
- Width:
- 14.25 in
- Depth/Thickness:
- 4.25 in
Code: NGR-GB-HARTRC-1685ISY-5453
MPN: 1685ISY/5453
UPC: 819129013408
Product Info for Negrini Hybrid AR-15 Tactical Rifle Case
New for 2016, the Negrini 1685ISY/5453 Hybrid Tactical Rifle Case. This is the best quality entry level bolt action rifle case in the industry. Using Negrinis hybrid technology, the case is made with a durable Polypropylene exterior shell and a thermoform ABS inner tray. This is the same technology Negrini uses in our popular 1603i shotgun case the UNICASE. The interior is padded and upholstered on the top and bottom of the case, which helps protect your firearm and guaranteed not to outgas. The Hybrid AR-15 Tactical Rifle Case holds a single tactical rifle with separate compartments for gear and accessories. The Hybrid AR-15 Tactical Rifle Case fits a variety of AR-15 platform rifles with room for telescoping buttstocks and tactical furniture. A phenomenal case for airsoft enthusiast!
Specifications for Negrini Hybrid AR-15 Tactical Rifle Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Black/Black |
| Finish: | Polypropylene |
| Fabric/Material: | ABS |
| Length: | 47 in |
| Width: | 14.25 in |
| Depth/Thickness: | 4.25 in |
| Overall Length: | 47 in |
Features of Negrini Hybrid AR-15 Tactical Rifle Case:
- Accessory compartments
- Integrated handle
- Padded and upholstered bottom and top
- Fitted thermoformed compartment for AR-15 style rifles
- Recessed Push/Pull latches
Package Contents:
- Negrini Hybrid AR-15 Tactical Rifle Case