Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Tobacco Leather/Navy Interior
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 33.5 in
- Height:
- 10.5 in
- Depth/Thickness:
- 4.1 in
Code: NGR-GB-NG0946-1659LX-TUBE-5161
MPN: 1659LX-TUBE/5161
UPC: 819129012951
Product Info for Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set
The Negrini 1659LX-TUBE/5161 Tube Set Series shotgun hard case is perfect for any O/U shotgun with barrels up to 30in (max barrel channel 32-1/4in). The 1659-TUBE Tube Set Series gun case features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver, barrel and forend and accessories. Plus a padded divider wall with storage for three tube sets on the top of the gun case. This ultralight gun case is perfect for air travel, car, club and home.
About Negrini Gun Cases
Negrini gun cases are designed with an ultra-strong double wall ABS construction. Which consists of a thick thermoformed ABS outer case welded to a rigid thermoformed inner case. Negrini gun cases are fully cushioned and lined with a plush velvet or microfiber. Negrini gun cases patented double wall construction assures maximum shock absorption without breaking. Each gun cases is fitted with hardened steel combination locks and hinges. The locks are recessed to prevent gun case damage on conveyor belts. Negrini gun case interiors are designed with separate compartments for stock and receiver, barrel and forend as well as accessories. All Negrini gun case materials used are certified to not outgas or corrode firearms. Many colors available.
Specifications for Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Navy/Tobacco Leather/Navy Interior |
| Fabric/Material: | Leather Trim, ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 33.5 in |
| Height: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 4.1 in |
| Fastener/Closure Type: | Locks |
| Weight: | 8.7 lb |
Features of Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set
- Over and Under Firearm Type
- Flat Rib, Vented Rib, Adjustable High Rib, High Rib
- LX Luxury Italian leather trim and handle
- Case Capacity One Gun + Tube Sets
- Fits Skeet Shotgun Cases, Sporting, Tube Set
- 100% Italian leather
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- 100% Made in Italy
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
Package Contents:
- Negrini OU Deluxe Skeet Single Shotgun Case + Tube Set