Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Bordeaux
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 37.5 in
- Height:
- 10.5 in
- Depth/Thickness:
- 3.75 in
Code: NGR-GB-HRTSSC-1657LR-5163
MPN: 1657LR/5163
UPC: 819129012326
Product Info for Negrini OU High Rib Trap/Sporting Shotgun Case
The Negrini 1657LR/5163 shotgun hard case is perfect for any high rib O/U shotgun with barrels up to 36in. The 1657 Series case features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver, barrel and forend and accessories. The high rib barrel sits vertical in the gun case with the forend off. There is extra room for larger stocks with raised combs. This gun case is perfect for air travel, car, club and home.
Specifications for Negrini OU High Rib Trap/Sporting Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Black/Bordeaux |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 37.5 in |
| Height: | 10.5 in |
| Depth/Thickness: | 3.75 in |
| Overall Length: | 37.5 in |
Features of Negrini OU High Rib Trap/Sporting Shotgun Case:
- LR Luxury rubber trim
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- 100% Made in Italy
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Negrini OU High Rib Trap/Sporting Shotgun Case