Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Grey
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 35.125 in
- Width:
- 7 in
- Depth/Thickness:
- 5 in
Code: NGR-GB-NG0935-16407LX-5643
MPN: 16407LX/5643
UPC: 819129013620
Product Info for Negrini OU/SXS Deluxe Ultra-Compact Sporter Shotgun Case
Negrinis smallest sporting shotgun cases ever produced. The 16407LX/5643 series case designed to fit sporting shotguns with barrels up to 32in. Tipping the scales at 6.8 lbs, this luxury shotgun hard case is ultra-compact and ultra-light. Fitting any OU/SXS shotgun with barrels up to 32in, the Uplander is approved for air travel and features a hand-detachable sling system for hands-free use. The Compact Sporter case features a hand upholstered luxury interior and engineered with separate compartments for your stock and receiver and all accessories on one side and storage for the barrel with forearm on at the top of the gun case. Manufactured with Negrinis rigid double-wall composite technology, the case opens 180 for easy access and has 3 TSA accepted steel combination locks for security. The NEW Compact Sporter and ultralight gun cases are perfect for air travel, car, club and home.
Specifications for Negrini OU/SXS Deluxe Ultra-Compact Sporter Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Black/Grey |
| Fabric/Material: | Leather Trim, ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 35.125 in |
| Width: | 7 in |
| Depth/Thickness: | 5 in |
| Fastener/Closure Type: | Locks |
| Weight: | 6.8 lb |
Features of Negrini OU/SXS Deluxe Ultra-Compact Sporter Shotgun Case
- Fully Upholstered - 32"+
- LX Deluxe leather trim and handle
- Fits Over/Under and SXS shotguns
- Forearm on barrel
- Patented Quick Detach Padded Sling
- How Many Guns - One Shotgun
- Barrel Length - 32in Max + Ext. Chokes
- Flat Rib, Vented Rib, Adjustable High Rib
Package Contents:
- Negrini OU/SXS Deluxe Ultra-Compact Sporter Shotgun Case