Tap Tap to Zoom
- Color:
- Navy/Black
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 31.5 in
- Height:
- 9.3 in
- Depth/Thickness:
- 3.5 in
Code: NGR-GB-LHSGC-1605LR-5139
MPN: 1605LR/5139
UPC: 819129012265
Product Info for Negrini OU/SxS Luxury Hunting Shotgun Case
Luxury upholstered fitted case in double wall ABS construction with 2 combination locks. Air travel certified. Fits barrels to 30.5in
The Negrini 1605 Series shotgun hard case is perfect for any takedown O/U or SxS shotgun. It features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver and barrel and forend. Plus an accessory compartment for extra tools and choke boxes. This compact Italian designed gun case is the perfect solution for any lightweight air travel and is great for car, club and home.
Specifications for Negrini OU/SxS Luxury Hunting Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Navy/Black |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 31.5 in |
| Height: | 9.3 in |
| Depth/Thickness: | 3.5 in |
| Overall Length: | 31.5 in |
Features of Negrini OU/SxS Luxury Hunting Shotgun Case:
- International air travel certified
- Hardened steel combination Locks for security
- 100% Made in Italy
- Lightweight air travel without all the extra baggage fees
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Negrini OU/SxS Luxury Hunting Shotgun Case