Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Blue
- Gun Type:
- Shotgun
- Length:
- 31.89 in
- Width:
- 6.89 in
- Depth/Thickness:
- 4.72 in
- Condition:
- New
Code: NGR-GB-UUCHSC-16405LR-5541
MPN: 16405LR/5541
UPC: 819129013446
Product Info for Negrini OU/SxS Uplander Ultra-Compact Hunting Shotgun Case
The Negrini 16405 Series shotgun hard case is perfect for any OU/SxS shotguns with barrels up to 31in. Compact and lightweight only at 5.75 lbs! The 16405 gun case features a padded luxury interior with separate compartments for your stock and receiver and accessories. Plus a padded divider wall with storage for barrel and forearm in the top of the gun case. This case opens 180 deegres for easy access. The NEW compact and ultralight gun cases are perfect for air travel, car, club, and home.
Specifications for Negrini OU/SxS Uplander Ultra-Compact Hunting Shotgun Case:
| Manufacturer: | Negrini |
| Color: | Black/Blue |
| Fabric/Material: | ABS |
| Gun Type: | Shotgun |
| Length: | 31.89 in |
| Width: | 6.89 in |
| Depth/Thickness: | 4.72 in |
| Condition: | New |
| Overall Length: | 31.89 in |
Features of Negrini OU/SxS Uplander Ultra-Compact Hunting Shotgun Case:
- Fits flat rib Over/Under or Side-by-side Shotguns
- Available in LR and LX Trim
- Patented Quick Detach Padded Sling
- Weight: 5.75lbs.
- Sign up to be notified when available
Package Contents:
- Negrini OU/SxS Uplander Ultra-Compact Hunting Shotgun Case