1 of 6 images
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
2 of 6 images
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
3 of 6 images
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
4 of 6 images
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
5 of 6 images
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
6 of 6 images
Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Projectile Caliber:
- .308 Caliber, .323 Caliber
- Caliber:
- .30 Carbine
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Width:
- 5 in
- Depth/Thickness:
- 1.75 in
- Height:
- 8.75 in
- Package Type:
- Plastic Carry Case
- Gun Type:
- Carbine, Rifle
Code: L7-CQ-FG70130-FG-701-30
MPN: FG-701-30
UPC: 014895005194
List: $24.99Save 15%
$21.24
Product Info for Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
The Patriot Series by Otis offers the essential firearm maintenance gear to properly clean .30 caliber rifles from Breech-to-Muzzle
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Color: | Black |
| Projectile Caliber: | .308 Caliber, .323 Caliber |
| Caliber: | .30 Carbine |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Width: | 5 in |
| Depth/Thickness: | 1.75 in |
| Height: | 8.75 in |
| Package Type: | Plastic Carry Case |
| Gun Type: | Carbine, Rifle |
Features of Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit
- 100% cotton 3 patches (10)
- Short All-Purpose brush with solid rod for an extended reach
- .30 caliber bronze bore brush and mop with size marked on brush stem
- 30 aircraft grade Memory-Flex cable and large slotted tip for proper Breech-to-Muzzle cleaning
- T-Handle quickly attaches to cable for added comfort
- All items packed neatly in a reusable hard case
Package Contents:
- Otis Technology .30 Caliber Patriot Series Rifle Kit