1 of 5 images
Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
2 of 5 images
Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
3 of 5 images
Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
4 of 5 images
Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
5 of 5 images
Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Projectile Caliber:
- .264 Caliber, .277 Caliber, .284 Caliber
- Caliber:
- 6.5mm Grendel
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Width:
- 5 in
- Depth/Thickness:
- 1.75 in
- Height:
- 8.75 in
- Gun Type:
- Rifle
Code: L7-CQ-FG70165-FG-701-65
MPN: FG-701-65
UPC: 014895005934
List: $24.99Save 15%
$21.24
Product Info for Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
The Patriot Series by Otis offers the essential firearm maintenance gear to properly clean 6.5mm rifles from Breech-to-Muzzle.
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Color: | Black |
| Projectile Caliber: | .277 Caliber, .284 Caliber, .264 Caliber |
| Caliber: | 6.5mm Grendel |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Width: | 5 in |
| Depth/Thickness: | 1.75 in |
| Height: | 8.75 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Case Material: | Molded Toolbox |
| Quantity: | 1 |
Features of Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit
- Cleans: 6.5mm / .260 cal / .264 cal / 6.8mm / .270 cal / 7mm
- 100% cotton 3 patches (10)
- Short All-Purpose brush with solid rod for an extended reach
- 6.5mm bronze bore brush and mop with size marked on brush stem
- 30 aircraft grade Memory-Flex cable and large slotted tip for proper Breech-to-Muzzle cleaning
- T-Handle quickly attaches to cable for added comfort
- All items packed neatly in a reusable hard case
Package Contents:
- Otis Technology 6.5mm Patriot Series Rifle Cleaning Kit