Tap Tap to Zoom
Product Info for Otis Technology Pistol Cleaning Kit
Otis Technologys Pistol Cleaning Kit contains quality brass components that wont damage your firearm while cleaning. Get everything you need to clean your pistol in one place with this gun cleaning kit. Includes 1 brass rod sections along with a brush, mop, jag and patches. An all purpose brush and bottle of FP-10 Lubricant Elite CLP is also included to keep your firearm properly lubricated and operating smoothly.
Specifications for Otis Technology Pistol Cleaning Kit:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Phosphor Bronze |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1 in |
| Width: | 5 in |
| Depth/Thickness: | 3 in |
| Height: | 8.75 in |
| Weight: | 11 lb |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Otis Technology Pistol Cleaning Kit
- Solid brass rod section with female 8-32 threaded end and swivel handle for easy cleaning
- Brass component adaptor
- 100 count 1x1 cleaning patches
- Nylon All-Purpose cleaning brush
- 0.5 fl. oz. bottle of FP-10 Lubricant Elite CLP
Package Contents:
- Otis Technology Pistol Cleaning Kit