Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black, Bronze, Combo
- Projectile Caliber:
- .224 Caliber, .308 Caliber, .355 Caliber
- Caliber:
- .223 Remington, 5.56x45mm NATO
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Width:
- 18 in
- Depth/Thickness:
- 12 in
- Height:
- 24 in
- Gun Type:
- Rifle
Code: L7-CQ-UNVRNGBOX-FG-4016-U
MPN: FG-4016-U
UPC: 014895003732
Product Info for Otis Technology Universal Range Box
Designed for training ops at the range but great for a group of friends or shooting club too, the Universal Range Box includes enough gear for a team to properly clean and maintain .223 cal/5.56mm & .308 cal/7.62mm rifles as well as 9mm handguns and 12ga shotguns.
Specifications for Otis Technology Universal Range Box:
| Manufacturer: | Otis Technology |
| Color: | Combo, Bronze, Black |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber, .308 Caliber, .224 Caliber |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .223 Remington |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Width: | 18 in |
| Depth/Thickness: | 12 in |
| Height: | 24 in |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Otis Technology Universal Range Box
- Cleans .223 cal/5.56mm .308 cal/7.62mm rifles, 9mm, pistols, and 12 ga. shotguns
- 100% cotton 2, 3 and panoply patches; small, large shotgun slotted tips and large patch savers
- 8 and 30 Memory-Flex cables for effective and correct Breech-to-Muzzle cleaning
- .223 cal/5.56mm, .308 cal/7.62mm, 9mm, 12 ga. bronze bore brushes with size marked on brush stem
- .223 cal/5.56mm .308 cal/7.62mm chamber brushes and chamber rod for proper cleaning of chamber area
- MSR/AR maintenance tool set, bronze blue AP brushes for more precise cleaning of critical and hard to reach areas
- Small large obstruction removers knock out mud, snow, stuck casings and double as a t-handle base for included t-handle
- 4 oz. and 0.5 fl. oz. bottles of Shooter's Choice FP-10 Lubricant Elite CLP and precision applicator pack
- Large storage box features gun vise for stability while cleaning
Package Contents:
- Otis Technology Universal Range Box