Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1700 Protector Long Gun Case
Pelican 1700 Watertight Protector Rifle Cases w/Wheels is an excellent choice for storing your rifle or other long gun and protecting it during transport. This rifle case is manufactured by Pelican to be durable and tough. Be sure to check out our other Pelican Rifle Cases for more great options in gun cases for you rifle. You can read the specifications for the Pelican 1700 Watertight Protector Rifle Cases w/Wheels below. Feel free to call GunCases.com about this or any other Pelican Gun Cases or Pelican Hard Gun Cases you would like to know more about.![]()
Available Pelican 1700 Watertight Protector Rifle Cases w/Wheels options:
- 1700-001-110: Pelican Black Rifle Case 1700NF - No Foam
- 1700-001-130: Pelican OD Green Rifle Case 1700NF - No Foam
- 1700-001-190: Pelican Desert Tan Rifle Case 1700NF - No Foam
- 1700-000-110: Pelican Black Rifle Case 1700 w/ Foam
- 1700-000-130-EE: Pelican Rifle OD Green Case 1700 w/ Foam
- 1700-000-190: Pelican Rifle Desert Tan Case 1700 w/ Foam
Specifications for Pelican 1700 Watertight Protector Rifle Cases w/Wheels:
| Exterior Dimensions (L x W x D): | 38.12" x 16.00" x 6.12" (96.8 x 40.6 x 15.5 cm) |
| Interior Dimensions (L x W x D): | 35.75" x 13.50" x 5.25" (90.8 x 34.3 x 13.3 cm) |
| Lid Depth: | 1.75" (4.4 cm) |
| Bottom Depth: | 3.50"(8.9 cm) |
| Total Depth: | 5.25" (13.3 cm) |
| Weight w/Foam: | 16.98 lbs. (7.7 kg) |
| Weight w/o Foam: | 16.09lbs. (7.3 kg) |
| Buoyancy Max.: | 136.91 lbs. (62.1 kg) |
| Range Temperature: | -10 / 210° F (-23 / 99° C) |
| No. of Wheels: | 2 |
| Pelican 1700 Rifle Case Certificates: | IP67 * MIL C-4150J * STANAG 4280 |
Features of Pelican 1700 Watertight Protector Rifle Cases w/Wheels:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Fold down handles
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hardware
- 3-piece foam set
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican 1700 Protective Watertight Gun Case with Wheels