Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 1720 Protector Long Gun Case
Pelican 1720 Watertight Protector Rifle / Gun Cases w/ Wheels is an excellent choice for storing your rifle or other long gun and protecting it during transport. This rifle case is manufactured by Pelican to be durable and tough. Be sure to check out our other Pelican Rifle Cases for more great options in gun cases for you rifle. You can read the specifications for the Pelican 1720 Watertight Protector Rifle / Gun Cases w/ Wheels below. Feel free to call GunCases.com about this or any other Pelican Gun Cases or Pelican Hard Gun Cases you would like to know more about.![]()
Available Pelican 1720 Watertight Protector Rifle / Gun Cases w/ Wheels options:
- 1720-001-110: Pelican Black Rifle Case 1720NF - No Foam
- 1720-001-130: Pelican OD Green Rifle Case 1720NF - No Foam
- 1720-001-190: Pelican Desert Tan Rifle Case 1720NF - No Foam
- 1720-000-110: Pelican Black Rifle Gun Case 1720 w/ Foam
- 1720-000-130: Pelican Rifle OD Green Gun Case 1720 w/ Foam
- 1720-000-190: Pelican Rifle Desert Tan Case 1720 w/ Foam
Specifications for Pelican 1720 Watertight Protector Rifle / Gun Cases w/ Wheels:
| Exterior Dimensions (L x W x D): | 44.37" x 16.00" x 6.12" (112.7 x 40.6 x 15.5 cm) |
| Interior Dimensions (L x W x D): | 42.00" x 13.50" x 5.25" (106.6 x 34.3 x 13.3 cm) |
| Lid Depth: | 1.75" (4.4 cm) |
| Bottom Depth: | 3.50" (8.9 cm) |
| Total Depth: | 5.25" (13.3 cm) |
| Weight w/Foam: | 18.96 lbs. (8.6 kg) |
| Weight w/o Foam: | 16.76lbs. (7.6 kg) |
| Buoyancy Max.: | 160.94 lbs. (73 kg) |
| Range Temperature: | -10 / 210° F (-23 / 99° C) |
| No. of Wheels: | 2 |
| Pelican 1720 Case Certificates: | * STANAG 4280 |
Features of Pelican 1720 Watertight Protector Rifle / Gun Cases w/ Wheels:
- Watertight, crushproof, and dust proof
- Open cell core with solid wall design - strong, light weight
- Pressure Equalization Valve
- O-ring seal
- Fold down handles
- Strong polyurethane wheels with stainless steel bearings
- Stainless steel hardware
- Personalized nameplate service available
- Unconditional Lifetime Guarantee of Excellence
Package Contents:
- Pelican Protective 1720 Rifle Case