Tap Tap to Zoom
Product Info for Pelican 55in Length Air Long Gun Case
Protect your long equipment inside the worlds toughest and lightest case. The Pelican Air Case 1755 is the longest Air case at 55 in length. With built in wheels and less weight than other polymer cases, the Pelican Air Case 1755 keeps you rolling along. It is ideal to protect survey equipment, firearms, camera tripods and other lengthy equipment.
With 12 bosses in the lid, the PelicanAir Case 1755 can fit up to three exclusive PelicanEz-ClickMOLLE Panels for lid organization. Pre-configure your gear by pairing a MOLLE panel with a variety of MOLLE pouches and Velcrostraps (sold separately). Easily attach your configured MOLLE panels to the inside of your case lid and you are ready for your job or adventure.
Specifications for Pelican 55in Length Air Long Gun Case:
| Manufacturer: | Pelican |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Length: | 57.8 in |
| Width: | 17.3 in |
| Interior: | Pluckable Foam |
| Internal Length: | 55 in |
| Internal Width: | 14 in |
| Weight: | 25 lb |
Features of Pelican 55in Length Air Long Gun Case:
- 2-hand XL over-molded top handle
- 12 lid bosses for mounting of multiple 1500MP EZ-Click MOLLE Panels
- Quiet Rolling Stainless-Steel Bearing Wheels
- Super-light proprietary HPX Polymer - up to 40% lighter
- Press and Pull Latches
- User-customizable Pick N Pluck foam
- Fold down overmolded handle
- Waterproof O-ring seal
- Business card holder
- Automatic Pressure Equalization Valve - balances interior pressure, keeps water out
- Stainless steel padlock protectors
- IP67 & MIL-SPEC certified
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Pelican 55in Length Air Long Gun Case
- Foam