Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle, Shotgun
- Length:
- 39.61 in
- Depth/Thickness:
- 6 in
- Condition:
- New
Code: PE-GB-VCV700-VCV700-0000-BLK
MPN: VCV700-0000-BLK
UPC: 019428160371
Product Info for Pelican VAULT V700 Takedown Gun Case
V700 VAULT by Pelican Takedown Case is specifically designed for takedown firearms and related accessories, and comes stocked with five layers of protective foam. Built for hard use, high impact and supreme weather resistance, new VAULT by Pelican gun cases are the most rugged and secure in their class. Equipped with a host of premium protective features at a price more hunters and shooters can afford. Specifically designed for takedown firearms and related accessories.
- Dimensions Inside: 36.50" x 14.50" x 6.00";
- Dimensions Outside: 39.61" x 17.65" x 6.65";
- Lid Depth: 1.57";
- Bottom Depth: 4.43";
- Total Depth: 6";
- Interior Cubic Volume: 1.84 ft³;
- Weight with foam: 16.26 lbs;
- Weight without foam: 14.25 lbs;
- Maximum Temperature: 140° F
Specifications for Pelican VAULT V700 Takedown Gun Case:
| Manufacturer: | Pelican |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Gun Type: | Shotgun, Rifle |
| Length: | 39.61 in |
| Depth/Thickness: | 6 in |
| Internal Length: | 36.5 in |
| Internal Width: | 14.5 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 16.26 lb |
Features of Pelican VAULT V700 Takedown Gun Case:
- Crushproof, dustproof, and weather resistant;
- High-impact polymer assures protection of your firearm, via road, trail or air;
- Heavy duty handles are ergonomic and will stand up in even the toughest conditions;
- Two push button latches offer secure closure with easy-open access;
- Two stainless steel lock hasps afford extra security during transport;
- Ideal for a large handgun, or multiple handguns with extra magazines;
- Five layers of protective foam
Package Contents:
- Pelican VAULT V700 Takedown Gun Case