Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
LockState Digital Fireproof Safe has been discontinued by Lockstate and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Gun Safes, Fireproof Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for LockState Digital Fireproof Safe
The LockState Digital Fireproof Safe is a fireproof gun safe certified to protect your firearms for up to several hours of extreme temperature exposure. Built strong by Lockstate, this gun safe has been tested under grueling conditions to ensure its ability to withstand just about anything. Lockstate Safes are built to last. To learn more about the LockState Digital Fireproof Safe, view the product specifications below, or contact Gun-Cases.com today! Also be sure to check out our other great Lockstate Fireproof Safes for more options.![]()
Specifications for Lock State Digital Fireproof Safe LS30D:
| Lock: | (1) 1in locking bolt and (1) 1in stationary bolt |
| Lock Type: | Electronic thumb throw with handle latch |
| External Dimensions: | 11.81H x 16.54W x 14.17D inches |
| Internal Dimensions: | 7.09H x 11.81W x 8.86D inches |
| Wall thickness: | 2.5in |
| Door thickness: | 3.25in |
| Fire Resistant: | Yes |
| Tamper Proofing: | Yes |
| Combination Change: | Yes |
| User Codes: | (1) Master code and (1) User code |
| Code length: | 3 to 8 digits |
| Key: | (2) override keys included |
| Power Supply: | (4) AA batteries inserted on inside of safe |
| Weight: | 69 lbs |
| Color: | Gray |
| Warranty: | 1 year |
Features of LockState Digital Fireproof Safe LS30-D:
- Protect your valuables and documents from fire and burglary
- Electronic thumb throw lock
- Fire resistant for 1 hour
- Both moving and stationary locking bolts
- Four AA batteries inserted on inside of safe
- Two override keys included
- One year warranty
- Five minute hold after four incorrect tries
- One pre-drilled hole centered on bottom for mounting
Package Contents:
- Lock State Digital Fireproof Safe LS-30D
- (2) Override Keys