Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe is not listed by GunCases.You can also explore other items in the Gun Safes, Electronic Gun Safes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe
LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe are a reliable choice for protecting your firearms and other weapons. With our incredible prices on these tough gun safes from Lockstate, this is a deal you won't want to pass by. Also, be sure to check out other sturdy Lockstate Gun Safes to see different options for your gun security needs. Read more about the LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe below, and contact the gun storage experts at Gun-Cases.com with any questions you have about this or any other products.![]()
Specifications for Lock State Fire Safe LS60DH - 1 Hour Fireproof Rating:
| External Dimensions: | 23 11/16in H x 18 7/8in W x 18 7/8in D (20 1/4in D w/ hinges) |
| Internal Dimensions: | 13 11/16in H x 13 1/8in W x 12 1/4in D |
| Cubic Feet: | 1.5 |
| Weight: | 185 lbs |
| Door: | 2 7/8in Overall Thickness |
| Body: | 2 1/2in Overall Thickness |
| Locking Bolts: | Four 5/8in x 1 1/8in Thick |
| Inner Drawer Dimensions: | 3 1/8in H x 12 1/4in W x 9 11/16in D |
| Mounting Holes: | One Pre-Drilled Hole (Bottom Of Safe) |
Features of LockState One Hour Fireproof Electronic Floor Safe LS-60DH:
- 1 Keyed Inner Drawer
- Solid steel construction
- One hour fire rating - tested at temperatures of up to
- 1100° F
- Overall body thickness 2 1/2in and overall door thickness of 2 7/8in
- Large, easy to read illuminated LED screen on electronic keypad
- Interior drawer with separate key lock for smaller item (10" x 12" x 3")
- External battery pack provided in case batteries fail
- 2 key overrides provided in case of electronic failure or electronic lock out
- Heavy duty steel hinges
- 4 solid steel action locking bolts and 2 solid steel interlocking stationary bolts to prevent the door from being removed even if hinges are cut through
Package Contents:
- LockState LS-60DH One Hour Fireproof Electronic Security Safe 60DH
- Mounting Hardware
For great deals on the LockState LS-60DH Electronic 1-Hour Fireproof Safe and all other gun safes, gun cabinets, rifle cases and other gun accessories, GunCases is your retailer of choice.